Mój HomeMatic

Blog opisujący moją przygodę z HomeMatic

Przełącznik zasilany bateryjnie

Nazwa: Przełącznik zasilany bateryjnie

Typ: radiowy

Symbol CCU: HM-LC-Sw1-Ba-PCB

Nr produktu: 104895, 098764
Napięcie zasilania: 5-15V DC
Max. obciążenie wyjścia: 3A, 20V DC

 

Przełącznik radiowy zasilany bateryjnie

 

Przełącznik ten może być zasilany prądem stałym o napięciu od 5 do 15 Voltów. Jego wyjście obsługuje napięcie do 20V i może być maksymalnie obciążone prądem o wielkości 3A.
Opis podłączeń

Producent podaje dwa sposoby podłączenia:
104895-2

 

Produkt występuje w dwóch wersjach:

  • wersja zmontowana oznaczona symbolem 104895
  • wersja do samodzielnego montażu oznaczona symbolem 098764

Wersja zmontowana nie wymaga omówienia. Jest kompletna i gotowa do użycia zaraz po rozpakowaniu. Wersja do samodzielnego montażu wymaga odrobiny wprawności przy lutowaniu. Do wlutowania w płytkę są:

  • złączki ARK
  • moduł radiowy
  • kwarc

Lutowanie złączek jest łatwe. Nieco trudniej jest z modułem radiowym i kwarcem. W przypadku modułu radiowego występuje wiele lutowań obok siebie a w przypadku kwarcu stopki są cienkie a luty umieszczone blisko siebie co powoduje pewną trudność. Mało obytym w lutowaniu nie zalecam kupna modułu w wersji do lutowania. Zalecam także użycie szkła powiększającego co znacznie ułatwi prace z lutownicą.

Po zlutowaniu kilku elementów moduł jest w pełni działający i niczym się nie różni od wersji zmontowanej poza drobną satysfakcją wykonania czegoś więcej niż wciśnięcie przycisku połączenia.

Updated: 27 grudnia 2015 — 12:25

8 komentarzy

Add a Comment
  1. Rozumiem, że ten element nie jest standardowym elementem z systemu HomeMatic. Czy były jakieś problemy ze sparowaniem tego elementu z centralką CCU2?
    Moje pytanie wynika z tego, że obecnie do sterowania piecem CO (gazowy) posiadam sterownik bezprzewodowy Salus (działa na częstotliwości 868 MHz) i zastanawiam się czy będę w stanie sparować ten sterownik z CCU2.

  2. Ten element jest standardowym elementem HomeMatic. Na moment pisania artykułu nie był dostępny u polskiego dystrybutora. Dziś jednak jest on już dostępny w firmie Conrad.pl , poza tym jest dostępny w obydwu wersjach (czyli też w wersji do samodzielnego montażu) w ELV.de.

    Co do 868MHz. Niestety nie uda się połączyć urządzeniom innych producentów pracujących na tej częstotliwości gdyż HomeMatic zamknął się w swoim protokole komunikacyjnym i nie jest on dostępny dla innych.

    Nie widzę jednak powodu łączenia termostatu obcej firmy z centralą CCU2. Zazwyczaj sterowniki łączą się z piecami po magistrali Modbus (zwykle są to sterowniki tego samego producenta co i sam kocioł) oraz uniwersalne sterowniki innych firm, które sterują kotłem poprzez wejście „on/off”.

    Ja posiadam oryginalny sterownik (który steruje elektroniką kotła poprzez eBus) a opisany na blogu steruje kotłem poprzez wejście „on/off”. Mam zdublowany układ. Jeśli Twój sterownik (a chyba tak jest) steruje poprzez „on/off” to nie ma miejsca na wpięcie mojego pomysłu lub „mój pomysł” powinien zastąpić obecny sterownik „on/off”.

    1. Tak – sterowanie piecem (Valliant) odbywa się przez wejście On/Off, więc tak jak piszesz będę musiał zastąpić je Twoim rozwiązaniem.

      1. Jeśli zastąpisz swój sterownik „sterownikiem” według mojego pomysłu to uzyskasz możliwość dosyć dokładnego sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna a także innym rozkładem dobowym w każdym z pomieszczeń. Na przykład łazienka rano i wieczorem dogrzana, w pozostałym okresie chłodniej, sypialnia dogrzana także rano i wieczorem. Inaczej salon gdzie u mnie cały „dzień” jest grzany a temperatura obniżana jest dopiero na noc. Oczywiście każdy może mieć inne potrzeby – ja jedynie opisałem jak to wygląda u mnie.

        Nie opisałem jeszcze wielu elementów związanych z ogrzewaniem, które u mnie funkcjonują. Na przykład w momencie uzbrojenia alarmu (co sugeruje, że nikogo nie ma w domu) następuje kompleksowe obniżenie temperatury. Powrót do nominalnej temperatury następuje po otworzeniu bramy wjazdowej na posesję (przy kilku jeszcze warunkach) i/lub przy rozbrojeniu alarmu. U mnie to się sprawdza gdyż nie ma regularnych wyjść z domu (np. codziennie do pracy) co utrudnia mi zaprogramowanie stałego cyklu grzania – stąd pomysł aby uzbrojenie alarmu obniżało temperaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój HomeMatic © 2016 Frontier Theme